A Gyűrűfű Alapítvány legfőbb célkitűzése, hogy elősegítse Gyűrűfű ökofaluként történő kialakítását. A terület benépesülése a kétezres évek elején – különböző okokból – megakadt. Ezért 2023 végén továbbra is 30 olyan telek állt alapítványi tulajdonban rendelkezésre, amelyen lakóház még nem épült. Vagyis amikor mérlegeled, hogy Gyűrűfű neked való élettér-e, jó tudni, hogy ez az ország egyik legkisebb lélekszámú települése. Nem is önálló falu, közigazgatásilag Ibafa külterülete. A régi falu 1970-ben halt ki. Amikor mi 1991-ben megjöttünk, gyepként volt nyilvántartva az egész terület, alig járható földutat és sűrű bozótot találtunk.
A 2000. évre már vezetett ide egy általunk épített, zúzottkővel burkolt út, állt a közösségi ház és hét lakóházba is beköltöztek a lakók. 2023-ban 13 lakóházban éltek családok. A fennmaradó mintegy 30 telek a garancia arra, hogy itt 40-50 családnál több várhatóan nem fog a későbbiek során sem élni.
Aki itt él, azt rabul ejtette a zselici táj megunhatatlan szépsége, a tiszta levegő, a biogazdálkodás, a hasonló gondolkodású közösségbe tartozás, a hatalmas személyes élettér, a természettel, a madarakkal, a vadakkal, a csillagokkal együtt létezés öröme, és még sorolhatnánk.
Itt mindenki bebíró, gyüttment. Nincsenek őslakók, akik gyanakodva méregetik a beköltözőt.
A telkek átlagos nagysága egy hektár. Bokrokban (csoportokban) helyezkednek el. Így minden szomszéd elég közel van, ha egy jó beszélgetésre be akarsz térni, de elég távol, hogy élvezhessük a csendet és a saját kis köreinket. A nagy telek, az ökológiai előírások azoknak kedveznek, akik gazdálkodnak és törekednek a minél nagyobb önállóságra, önellátásra. Olvass erről többet itt. A házak felépítésében, telken való elhelyezésében sokkal nagyobb a szabadság, mint egy faluban. Vannak viszont más előírások az ökofalu jelleg megtartása érdekében. Ezek legtöbbje megtalálható a Rendezési tervben.
Ha érdekel téged ez az életforma, szeretnél Gyűrűfűn letelepedni, akkor a következő út vár rád:
1. Honlap: A tény, hogy ezt a honlapot olvasod, bizonyítja, hogy már ránk találtál. Kérünk, alaposan tanulmányozd a honlapot és a Facebook oldalunk bejegyzéseit is, rengeteg információ van mindkét helyen, amely segít eligazodni és eldönteni, hogy hogyan tovább.
2. Önálló látogatás: Gyere, sétálj, túrázz, esetleg szállj meg nálunk vagy a környéken. Szívd magadba a környék hangulatát. Javasoljuk azt is, hogy ne csak konkrétan a faluval és a falubéliekkel, de a környékkel, a megyével, a látnivalókkal és az emberekkel is ismerkedj, nézz körül alaposan, különösen, ha nem pécsi vagy környékbeli vagy. Elvégre, ha sikerül, a továbbiakban itt fogsz élni, az országnak ebben a szegletében. Ha hazatértél, figyelj a benyomásaidra, mennyire találtad vonzónak a helyet. Ha megérintett, ha beindította fantáziádat, ha nem hagy nyugodni a gondolat – akkor lépj tovább, és vedd fel a kapcsolatot a Gyűrűfű Alapítvány kuratóriumával a gyurufualapitvany@gmail.com e-mail címen.
3. Kölcsönös ismerkedés:
1. Részvétel a programokon: A Gyűrűfű Alapítvány rendszeresen szervez programokat, amelyeken részt lehet venni. Ezek a programok lehetnek önkéntes munkák, tanfolyamok, műhelymunkák, de tematikus beszélgetések is, amelyek kifejezetten az „ökoság” nagyon tágan értelmezett témakörét járják körül. A programokra itt tudsz regisztrálni az ismertetett feltételek mellett.
2. Egyéni konzultáció Amennyiben nincs rövid időn belül semmilyen programunk, valamelyik kurátor segít neked a tájékozódásban, válaszol a kérdéseidre, megmutatja a telkeket.
4. Kérdőív: Ezeken az alkalmakon meg fogod érezni, mikor érkezett el az idő, hogy a kérdőívet kérjed. A kérdőív arra szolgál, hogy jobban megismerjünk. Olyan részletesen, őszintén és átgondoltan válaszolj, amennyire csak tudsz. Szeretnénk belőle megtudni, ki vagy te, milyen elképzelésed van az öko életmódról, miből, hogyan szeretnéd a házadat felépíteni és miből, hogyan tervezed a megélhetésedet az ökofaluban. Ezek a kérdések elsősorban a te érdekeidet szolgálják. Bár jelenleg elég kevesen lakunk Gyűrűfűn, azért jó néhányan megfordultak már itt. A megalapozatlan letelepedési terveket félbehagyott, elhagyott, csak hétvégén használt házak jelzik. Több évtizedes gyakorlat alapján tudunk rávilágítani, hogy reálisnak, vagy irreálisnak tartjuk-e az elképzeléseidet. A kitöltött kérdőívet a Gyűrűfű Alapítványnak kell megküldened és kérni a letelepedési engedélyt. A kuratórium pozitív döntését követően leszel jogosult a választott telek megvásárlására, aminek földhivatali minősítése termőföld.
5. Telekvásárlás: Ha a kialakult kölcsönös ismeretség alapján valóban ide szeretnél költözni és a közösség (az Alapítvány kuratóriuma, az Újgyűrűfűért Egyesület, az itt lakók), is szívesen lát, megvásárolhatod a kiválasztott telket. Bár a földet legszívesebben közösségi tulajdonban tartanánk meg, a magyar jogi környezet nem ismeri ezt a fogalmat, ezért döntöttünk a telkek eladása mellett. A telkek ára adottságaiktól függően különböző és az infláció, kereslet, stb. alapján változhat (lásd az Eladó telkek menüpontot).
6. Adásvételi szerződés: Mivel termőföldet adunk el, a jelenleg hatályos jogszabályok alapján a megkötött adásvételi szerződést kötelező 30 napig közzétenni. A közelben lakók ezen időszak alatt élhetnek elővásárlási jogukkal. Amennyiben nincs olyan elővásárlásra jogosult, aki a szerződésben szereplő feltételekkel megveszi előled a telket, a tulajdonodat bejegyzik. Ha ez megtörtént, akkor kezdődik csak a neheze. A beruházásod a szó szoros értelmében zöldmezős vállalkozás: neked kell vízről (esővíz gyűjtés vagy kút) szennyvíztisztítóról, áramellátásról (vezetékes, vagy sziget üzemű) gondoskodnod, és lehetséges, hogy még az utat is neked kell lekövezned. Ezekben a kérdésekben szívesen segítünk és megosztjuk veled a tapasztalatainkat. Fontos tudnod, hogy a szerződésben állandó lakhatásra alkalmas lakóház építési és életvitelszerű itt tartózkodási kötelezettséget írunk elő, mert ez a záloga annak, hogy Gyűrűfű valóban benépesüljön. Az építkezésre 10 év áll rendelkezésre. Mérsékelt telekáraink mellé azonban beépítettünk a szerződésbe egy ösztönzőt is: a szerződéskötést követő 2. évtől évi 300 ezer forint kötbért kell fizetned. Ezzel nem titkolt célunk, hogy az ideköltözők csak akkor kezdjenek itt építkezésbe, ha reális esély van annak befejezésére is. Amennyiben a fent említett bizonyítványt tíz éven belül sem tudod megszerezni, a szerződés semmissé válik, a föld – a vételár visszafizetése mellett – visszakerül az alapítvány tulajdonába. Erre azért van szükség, mert különben lehetne egy csomó magán-telek, amin tán soha el nem kezdődne építkezés, így a falu benépesítése kudarcba fulladhatna.
Azok számára, akik már a szerződéskötés vagy
telekvásárlás, illetve házépítés szakaszában vannak, lehetőség szerint átmeneti szállást is szeretnénk biztosítani. A Faluházban nyolc szoba áll erre a célra rendelkezésre, de más megoldás is elképzelhető saját telken sátorban vagy jurtában lakni, esetleg helyi vendégházban lakrészt bérelni az építkezés idejére.
9. Használatbavételi engedély:
Az építkezés megkezdéséhez a jelenleg hatályos szabályozás szerint nem kell engedélyt kérned, csupán bejelentési kötelezettséged van. Ennek ellenére javasoljuk, hogy házad terveit véleményezésre küldd meg az illetékes hatóságnak (Baranya Megyei Kormányhivatal Építésfelügyeleti Osztály) Ha kész az épület, úgynevezett hatósági bizonyítványt kell tőlük kérni. A 2022. évtől ez helyettesíti az eddig hatályos használatbavételi engedélyt.
2024. január
A rendezési terv jelenállapota a rendelkezésre álló telkekkel. Sárgával áthúzva a foglalt telkek, sötétkékkel az átalakításra váró telkek és pirossal a 2022. decemberében bejegyzett új utak.