Amikor 1990-ben Gyűrűfű területét az első lelkes „úttörők” megtalálták, semmilyen infrastruktúra nem volt itt. A régi falu minden házát lebontották, az áramellátást a szolgáltató megszüntette, csak egy 20 kV-os távvezetéket tartott fenn, köves út ide sose vezetett. Kézenfekvő volt az ötlet, hogy először egy olyan épület létesüljön, ami bázisként szolgál a betelepülők számára. Ahol lehet lakni, amíg építkezünk, és ami utána közösségi házként működhet, ahol programokat tudunk szervezni. E kettős funkciónak megfelelő tervet szerettünk volna megvalósítani. Még semmilyen eszközünk nem volt, rendezési terv sem, és persze tapasztalatunk sem, amikor 1992-ben nekiláttunk a „Zsilip” építésének. Azért kapta a Zsilip elnevezést, mert egy olyan teret akartunk kialakítani, amely átmenet a külvilág és a mi csodás Gyűrűfűnk között.
Gyűrűfű építőinek első kis csapata Ibafán bérelt házakban lakott, onnan jártak át építeni a Zsilipet. Sajnos a nagy lelkesedésben elfogadott tervet készítője nem dolgozta ki elég részletességgel, és az építők is tapasztalatlanok voltak, ezért megvalósítása nagyon nehézkesen ment. Ráadásul újszerű technológiákkal kellett kísérletezni: Egy kör alakú és eredetileg zöldtetősre tervezett, stabilizált, sajtolt földtéglából készült épületről van szó, amelynek hátsó traktusa a körszeletek meghosszabbításával benyúlik a föld alá. Sem a zöldtető, sem a földtégla konstrukció nem működött, most zsindely és egy kupola van rajta, illetve a szerkezet betonnal van megerősítve. Ennek és a szűkös forrásoknak köszönhető, hogy az időközben ráköltött temérdek pénz ellenére újra meg újra beázott és a javítások, módosítások ellenére több bosszúságot okozott, mint örömet. Végül 2019-ben kapott hivatalos használatba vételi engedélyt és 2023-ban ismét új lendülettel láttunk neki a berendezésének, felújításának.
Arra büszkék vagyunk, hogy ez egy igazi közösségi ház. Az építése során rengeteg önkéntes segített a 360 m2-es épület megvalósításában. Később pécsi építész hallgatók próbálkoztak a beázások megszüntetésével. 2011-ben egy helyi lakos sikerrel pályázott a Gyűrűfű Egyesület nevében komolyabb fejlesztést lehetővé tevő összegre. 2023-ban a Facebook-on kértünk segítséget az épület berendezéséhez és felszereléséhez. Valamint önkéntes munkára invitáltunk az épület ismételt üzembe helyezéséhez. (Sajnos leromlott állapota miatt évekig használaton kívül volt.) Nagyon megható volt, mennyien jöttek segíteni, nekik ezúton is köszönjük!
A 2024. évben tovább folyik a felújítás, a nyárra minden helyiség használhatóvá vált, a hátsó tetőt leszigeteltük, földet hordtunk rá, reméljük újabb beázás már nem történik. A nyár folyamán több sikeres tanfolyamot, programot tartottunk és tartunk benne, közte egy 35 fős permakultúrás tervezői gyakorlatot is. Mindig van állandó lakója, egy pár „zsilipelt” benne a télen és egy újabb család költözött be júliusban. Elkészült a nyári zuhanyozó, két új komposztáló toalett, egy „méhészkunyhó", ami egyedi élményt nyújtó szálláshely, valamint egy rendezvénysátor, ahol nagyobb létszámú eseményeket is lehet rendezni. Felmerült a lehetősége annak is, hogy amikor más program nincs benne, az üres szobákat és a kempinget vendégházként hasznosítsuk.