Gyűrűfű azzal a céllal jött létre, hogy egyfajta kísérlete legyen annak, lehetséges-e a 20. század végén, majd a 21. században úgy élni, hogy ellensúlyozzuk azokat a negatív tendenciákat, amelyek jelenleg világszerte a Föld végletes kizsigereléséhez vezetnek, és hosszú távon fenntarthatatlanok. Ha úgy tetszik, magunkon kísérletezünk, mi az, ami legalább az emberek egy része számára lehetséges: nagy felelősségtudattal, bizonyos önkorlátozással egy olyan utat mutatni, amely arra vezet, hogy világunk élhetőbb legyen. Röviden összefoglalva olyan embereket várunk Gyűrűfűre, akik ezeket a célokat komolyan veszik és betartják azokat az alapelveket, ami alapján ez a kis ökofalu megalakult és benépesül.
Megélhetés
Az első számú kihívás a megélhetés megteremtése. Gyűrűfű zsákfalu, ahonnan a legközelebbi településig 3,4 km hosszú, csak kővel felszórt út vezet. A legközelebbi város, Szentlőrinc 13 km-re van, a legközelebbi nagyváros, Pécs 32 km-re. Tehát munkahelyre bejárni sok időt vesz igénybe. Ezért Gyűrűfű azok számára tökéletes a megélhetés szempontjából, akik vagy helyben tudják megteremteni a jövedelmüket, vagy távmunkát végeznek, vagy olyan szakmájuk van, amely máshol élve is szükségessé tenné a nagyobb távolságokra utazást. Legkönnyebben azok tudnak boldogulni, akik több – egymástól lehetőleg független – lábon állnak, vagy eleve olyan kialakult egzisztenciával érkeznek, amit itt helyben is tudnak minden további nélkül folytatni.
Természetesen az volna legideálisabb, ha a helyi mezőgazdaságból meg lehetne élni. Sajnos erre kevéssé van lehetőség, mert a közeli termőföldeknek már van haszonbérlőjük, valamint a földforgalmi törvény roppant megnehezíti a kezdők földhöz jutását. Ha valaki mégis gazdálkodási szándékkal érkezik Gyűrűfűre, figyelmesen meghallgatjuk az elképzeléseit, mert kis területigényű, nagy hozzáadott értékű termelésnek még lehet realitása.
A nagyméretű lakótelkek arra feltétlen alkalmasak, hogy ha valaki törekszik az élelmiszer-önellátásra, ezt javarészt megtehesse. Tehát várjuk azokat, akik számára vonzó a nagy telek, vállalják, hogy csak biogazdálkodást folytatnak, de tisztában vannak azzal, hogy megélhetést 1 hektárra alapozni csak speciális esetben lehet.
Akiket vonzanak a szép eszmék, vagy a csodás táj, vagy a befogadó közösségről alkotott elképzelés, sajnos időnként a vágyaikat követve elbagatellizálják a megélhetés kérdését. Több kudarcot kellett látnunk azért, mert a kezdeti lelkesedés nem párosult kellő előrelátással és megélhetési lehetőségek kialakításával. Az alapítvány nem azért jött létre, hogy bárkinek a letelepedését anyagilag finanszírozza. Sokkal inkább arra, hogy tervezéssel, az alapvető infrastruktúra megteremtésével megkönnyítse a letelepedést.
Jó hír az is, hogy az információs technológia fejlődése, valamint a globalizáció egyre inkább lehetővé teszi, hogy valaki helyben lakjon és mégis bekapcsolódjon a világ vérkeringésébe. Szívesen látjuk tehát azokat, akik a fenti lehetőségek kihasználása mellett megélhetésüket távolról, otthoni munkával, az interneten keresztül képzelik el. Már most is vannak többen Gyűrűfűn, akik ilyen – nem szükségszerűen számítástechnikai, de digitális – munkából élnek meg, és a fizikai, valamint szellemi munka egészséges keverékét alakítják ki személyes életükben.
Építkezés
A másik nagy kihívás az szokott lenni, hogy a jelentkező nem méri fel reálisan, mennyibe kerül az építkezés. Márpedig Gyűrűfűn házat venni csak nagyon ritkán lehet, tehát építkezni kell. Sokan vélik úgy, hogy természetes anyagokból ökoházat építeni nagyon olcsó. Aki ezzel hitegeti magát, szomorú kudarcot vallhat. Nálunk a házak többsége valamelyik vályogépítészeti technológiával épült. A vályog, azaz a föld valóban rendelkezésre áll a helyszínen és pénzbe sem kerül. Mire azonban ház épül belőle, vagy sok időt igényel az építőtől, vagy meg kell fizetni a munkásokat. Az összes többi építőanyagot viszont ugyanúgy meg kell vásárolni, mint máshol. Gyűrűfűn ráadásul több, az építkezést drágító tényező is felmerül: közművek hiánya, nagy távolságok, jelentős kiszállítási és kiszállási költségek, a lehetőleg környezetbarát építőanyagok magasabb ára, helyi előírások. Az építkezés országos szabályai itt is élnek, tehát kell építész, műszaki ellenőr. Összességében azt állíthatjuk, hogy zöldmezős beruházásban egy környezetbarát, kis energia felhasználású ház megépítése itt sem kerül kevesebbe, mint máshol.
Közösség
Sokakat az vonz Gyűrűfűre, hogy szeretne egy befogadó közösség tagja lenni. Akik ezt hangsúlyozzák a levelükben, többnyire arról írnak, nekik mire van szükségük. Pedig a kölcsönösség alapvető. Azt, hogy hogyan lehet egy jó faluközösséget kialakítani, még mi is csak tanulgatjuk. A mai ember már nagyon individuális. Ahány ember, annyiféle elképzelés a ma létrehozható közösségi életről. Örömmel látjuk azokat, akik a sikeres közösségépítésben segítenek.
Életkor, családi állapot
Életkor, családi állapot szerint kiknek ajánljuk a letelepedést Gyűrűfűn? Pároknak, családoknak, egyedülállóknak, fiataloknak és régóta fiataloknak. Általánosságban azt tudjuk mondani, hogy a kezdeti nehézségeket a fiatal pároknak legkönnyebb áthidalniuk. Rugalmasak, teherbírók minden téren. Minden egyéb: gyerek, életkor, egyedülálló státusz, jó munkahely az előző lakhelyen – valamelyest nehezítő tényező. De semmiképpen nem mi döntjük el, hogy ilyen szempontok alapján valakinek javasoljuk a letelepedést, vagy sem. Annyi mindenesetre biztos, hogy önálló, független, alkotó, anyagilag, szellemileg és lelkileg egyaránt biztos lábakon álló embereknek való ez a különleges helyszín és kihívásokkal teli életmód.
Vallás, világnézet:
Nincs kijelölt vagy preferált világnézet. Mi itt élők is más-más dolgokban hiszünk, különböző vallási meggyőződéssel vagy világnézettel rendelkezünk. A hit kérdése teljesen szabadon választott és magánügy. Ezért nem szeretnénk, ha bárki a saját hitét, világnézetét, politikai meggyőződését akarná ráerőltetni másokra.
Emberi tulajdonságok:
Legyen önálló, de tudjon csapatban is dolgozni. Legyenek saját ötletei, ugyanakkor legyen kész az együttműködésre a közös előrehaladás érdekében. Olyan emberekre van szükségünk, akik úgy tudnak közösséget alkotni, hogy közben nem adják fel saját személyiségüket. Kompromisszumkészek, de saját igazukat meg tudják indokolni és védeni is, ha szükséges. A legfontosabb, amiből nem engedünk: az ökofalu alapelveinek a betartása. Akik itt vagyunk, nagy áldozatot hoztunk és hozunk a mai napig azért, hogy egy hatalmas természetvédelmi területen élhessünk, ahol minden gazdálkodó biogazdálkodó, ahol a csendesség a jellemző, ahol nincsenek büdös, zajos üzemek még kicsiben sem – és még sorolhatnánk azokat az értékeket, amiket máshol már igen nehéz megtalálni.
Kapcsolatok:
Gyűrűfűn a letelepedés mindig is az emberi kapcsolatok – legyen az párkapcsolat, szülő-gyerek kapcsolat vagy egyéb – nagy próbatétele volt. Egy házépítés már önmagában is ilyen próbakő, ismert, hogy a házasságok egy jelentős része akkor romlik meg, amikor otthonteremtésre kerül a sor és a megfeszített munka, a hitel, a közben érkező gyerekek okozta napi stresszhelyzetek próbára teszik a kapcsolat erejét, valódi mélységét. Ezt Gyűrűfűn súlyosbítják a külső körülmények, a téli sár, hideg, hó, csúszós utak, nyári felhőszakadások, az infrastruktúra, a közművek részleges hiánya, adott esetben a magány, az egyedüllét érzése. A hatalmas telkek karbantartása, gondozása is erőt, energiát kíván. Ezért hangsúlyozzuk, hogy lelkileg érett, egészséges, tettrekész embereknek ajánljuk az itteni életet. Szépíthetnénk a dolgot, hogy majd felkarolunk, majd megoldjuk helyetted, majd „cipeljük a karmádat” – de 30 év tapasztalata az, hogy sem egyénileg, sem szervezetként (alapítvány, egyesület) ez nem lehetséges. Szervezetként és emberként is csak annyit tudunk vállalni, hogy a tapasztalatunkkal, olykor fizikai erőnkkel, vagy bármi hétköznapi módon (hely az autónkban, vagy ha átugrasz, mert hirtelen elfogyott valami) segítünk. De az életedet alapvetően neked kell irányítanod és tudnod kell megállni a saját lábadon.
Kétségtelen, hogy a nehézségek fenti, őszinte feltárása sokakat visszariaszthat a gyűrűfűi letelepedés álmától. Bízunk benne, hogy ezzel felesleges köröktől és csalódásoktól óvunk. Ha téged nem sikerült még elriasztani, javasoljuk, nézd át alaposan a honlapunkat. Ha ezek után is fontolgatod a letelepedést Gyűrűfűn, vegyed fel a kapcsolatot a Gyűrűfű Alapítvány kuratóriumával a gyurufualapitvany@gmail.com e-mail címen. A legjobb, ha írsz egy bemutatkozó levelet is, amelyben leírod, ki vagy, miért és hogyan szeretnél hozzánk költözni. Ha viszont csak szeretnéd figyelemmel kísérni a tevékenységünket, iratkozz fel a hírlevelünkre.