Gyűrűfű Ökofalu. Sokan hallottak már rólunk, mert ezt az egyedülálló kezdeményezést születése óta nagy érdeklődés övezte nemcsak a sajtó, hanem a hétköznapi emberek körében is.
1990-ben lelkes környezetvédőkből álló kis csapat érkezett a területre, akik úgy döntöttek, egy bátor kísérletbe kezdenek: önmagukon fogják kipróbálni, hogy a sokrétű környezetrombolás ellen való tiltakozáson felül mit lehet tenni? Nemcsak fennkölt szavakat hangoztatni, hanem a saját és családjuk életét tenni egy nemes cél megvalósítására. A mai napig is egyedülálló, ami 1991-ben történt. Egy maroknyi fiatal létrehozta a Gyűrűfű Alapítványt. Ez az alapítvány vette meg a Gyűrűfű belső területét képező 174 hektárt, majd, amikor alapítvány a földtörvény miatt már nem vásárolhatott termőföldet, a területünkön illetékes Ibafa Önkormányzata nevére még 100 hektár erdőt, és mintegy 300 hektár gyepterületet. Ez lett a leendő ökofalu területe és alapja.
Már csak az a „semmiség” volt hátra, hogy meg kellett teremteni ennek az új településnek a struktúráját, kidolgozni a lényegi elemeit. És aztán megvalósítani a nagy álmot: egy, a természetet és az élőhelyünket védő, szelíden használó, nem kizsákmányoló kicsiny települést létrehozni, benépesíteni.
Az újszerű település alapjainak lerakása a rendezési tervvel kezdődött. Ennek során határoztuk meg, hol legyenek a lakhatás céljára kialakított telkek, úgynevezett „farmgazdasági területek”. Alapvető cél volt a tágas élettér kialakítása. Ezért a telkek elég nagy méretűek, átlagosan 1 hektár körüliek lettek. Nem véletlen a „farmgazdaság” elnevezés sem. Célunk a vidék eredeti szerepének helyreállítása, ahol még természetes volt a minél teljesebb élelmiszer-önellátás. Egy hektáron már van hely egy veteményesnek, gyümölcsösnek, és a családot ellátó tej-és hús megtermeléséhez. Sőt jut a személyes élettér, kikapcsolódásra szánt terület számára is. Gyűrűfű területének felosztása során visszatértünk az úgynevezett szeres települések elrendezéséhez: a telkek nem utcákba felfűzve állnak, hanem laza, bokros szerkezetben. A Zselic lankáin elszórtan álló házak, porták: ez lesz Gyűrűfű, mire teljesen kiépül.
A másik ökológiai alapelv a természetes anyagokból történő építkezés. Ezt a követelményt is részletesen szabályoztuk a rendezési tervben. Lényege, hogy az építkezések során elsősorban a helyben vagy a környéken megtalálható természetes anyagokat (föld, sár, szalma, fa, kő) kell használni és minél inkább kerülni a nagy energia-felhasználással készülő, egészségkárosító, környezetbe nem illeszkedő anyagok, formák, módszerek alkalmazását. Törekszünk az energetikai és egyéb szempontú önellátásra is: az építkezések szinte kötelező eleme a télikert, a házakon napelem (esetleg napkollektor is) van. A vízellátásunk ciszternákból, saját ásott vagy fúrt kutakból, illetve a közeli forrásokból származik. A szennyvizünk sem kerül költséges központi szennyvíztelepre. Mindenki maga tisztítja meg a nádtéri gyökérzónás tisztítójában.
Szintén fontos pillér a biogazdálkodás. Gyűrűfűn gazdálkodni nem kötelező, de aki gazdálkodik, kötelező biogazdálkodást folytatnia. Aki nem eladásra termel, ellenőrző szervezetet nem szükséges felkérnie, de gazdálkodásának akkor is a Biokontroll Hungária feltételrendszerét kell teljesítenie.
Ha már valaki sikerrel felépítette az ökoházát, természetesen az életmódjának is alkalmazkodnia kell e különleges hely szelleméhez: energiatakarékosság, kevés szemét termelése, egészséges életmód stb.
Ez a nem mindennapi kezdeményezés csakis „alulról induló” kezdeményezés lehetett, hiszen alapvetően szembe megyünk az ipari termelés, a monopolkapitalista piac és a globalizáció folyamataival. Amikor Gyűrűfű Ökofalu alapítói a 90-es években ezeknek a folyamatoknak a végzetes következményeire figyelmeztettek, még szinte mindenki kikacagta őket. Ma már kevesebben vannak a kacagók, és jóval többen, akik a saját bőrükön érzik az éghajlat változásait, és a jelenlegi környezetszennyező, pazarló életmód katasztrófához vezető hatásait. Meg tudjuk-e akadályozni kicsiny Gyűrűfűnk segítségével a klímaváltozást és a földek, vizek, tengerek végleges elszennyezését, tönkretételét? Természetesen nem. De tudunk egy kis mag, egy csíra lenni, amely segítséget nyújt másoknak, máshol is hasonlóképpen építkezni, élni, gazdálkodni. Azoknak, akik maguk is felismerik a saját felelősségüket és saját lehetőségeiket egy másik útra. És persze erőnk szerint maradunk egy különleges kis sziget, ahol tágas élettérrel élhetnek az emberek, ahol csend, az erdők zúgása, a madarak, a vad- és haszonállatok hangja ölel minket körül a zsúfolt városok zaja és mesterséges kényelme helyett.
Mindezért azonban nap, mint nap meg kell dolgoznunk. Egyénileg a portáinkon éppúgy, mint közösségben összefogva egymással. Gyűrűfűt civil összefogás teremtette meg, és fejlődni is csak így tudunk. Ezért csak olyan embereknek és családoknak való, akik készek az eddigi, 30 éves fejlesztésbe tevékenyen bekapcsolódni és segíteni a szomszédoknak épp úgy, mint közös környezetünk fejlesztésében és szépítésében.
Ha érdekel annak a lehetősége, hogy te is Gyűrűfűre költözz, érdemes a honlapunkon alaposan körülnézned. Elsősorban telket tudsz venni, a lehetőségeket itt találod. Feltétlenül nézd meg azt is, mi a Gyűrűfűn történő letelepedés folyamata. Figyelmedbe ajánljuk a Kiket várunk? menüpontot is. A komolyabb érdeklődőknek érdemes körülnézniük az Öko Tudástárban.
Noha rátaláltál az oldalunkra, nem biztos, hogy feltétlenül ide is szeretnél költözni. Ha csak látogatóba jönnél, vagy érdekel az életünk, esetleg részt vennél egy tanfolyamunkon vagy besegítenél egy önkéntes munka során, a Hírek valamint a Rólunk – Programok menüpontokat ajánljuk a figyelmedbe. Gyűrűfű látogatásának feltételeiről külön menüpontban tájékozódhatsz. Ha szeretnél rólunk hallani évente néhány alkalommal, javasoljuk, hogy iratkozz fel a hírlevelünkre.
Ha pedig a régi Gyűrűfű is érdekel, nézd meg a Gyűrűfű múltjáról szóló oldalunkat. Szociológiai példázattá vált, hogy mi történik, ha egy kistelepülést megfosztanak mindenétől: először az iskolától, majd a munkahelyektől, a bolttól és –ami sose volt – a szilárd burkolatú, de legalább kőszórásos úttól. Túl voltunk az első holdra szálláson, ám Gyűrűfűre még út se vezetett… Egy gyors folyamat végeredményeként Gyűrűfű 1970-re teljesen elnéptelenedett.
Köszönjük, ha adománnyal támogatod
ökofalunk építését.
Ezen az oldalon sütiket használunk. Az IP címen kívül semmilyen más adatot nem gyűjtünk rólad.